Classic and Vintage Vane M Class Weekend Results

Saturday 6th May

1st Alan & David Bell FMY&PBC Foxtrot Designed by C.Adams 19 points

2nd John Plant & Derek Priestley FMY&PBC Blood Axe R. Stollery 16

3rd Peter Whiteside FMY&PBC Bosun S.Witty 14

4th David Mathers Vintage MYG Wasp S.Witty 12

5th= Martin Bandey Vintage MYG 7

5th= Peter Iles FMY&PBC S.Witty 7

Alan & David Bell were top “Vintage” design and received Walter Jones Trophy

John Plant & Derek Priestley were top “Classic” and won Mayoral Cup

Thanks to Bob Jolly for the Photographs.

Sunday 7th May 2017

1st Peter Whiteside FMY &PBC Bosun S,Witty 17 points

2nd Alan & David Bell FMY&PBC Foxtrot C.Adams 17

3rd Damian Ackroyd FMY&PBC Blood Axe R.Stollery 16

4th John Plant & Eddie Greenwood FMY&PBC Sula W.Sykes 15

5th David Mathers Vintage MYG Wasp S.Witty 10

6th Martin Bandey Vintage MYG 0

1st place was decided by a sail off, with Peter Whiteside winning both beats to windward.
He received the Hayes Trophy for top “Vintage” yacht

Top “Classic” was sailed by Damian Ackroyd who won the Pearson Trophy.

All trophy winners received a FMY&PBC engraved glass tumbler.

Thanks are due to Race Officer Eric Watkinson and to Tony Wilson who acted as mate for those without.

M & 10R Nationals

Marblehead Nationals

  • Thu 6th July 14:00 to 18:00 – Registration and Practice
  • Fri 7th July 08:00 to 18:00 – Day 1
  • Sat 8th July 09:30 to 18:00 – Day 2
  • Sun 9th July 09:30 to 16:00 – Day 3

10 Rater Nationals

  • Mon 10th July 08:00 to 18:00 –  Day 1
  • Tue 11th July 09:30 to 16:00 – Day 2

Socialising:

On Saturday and Monday evenings there will be a meal after racing concludes, food will be provided for all (inc partners, kids & dogs) as part of the entry fee but please bring your own drinks. There are once again rumours circulating of uncle Dereks famous quiz being held (minimum 20% of the questions will be Sir Ben Ainslie related!) racing in ‘other’ classes and many a trip to the local pubs in between the serious stuff.

How to enter & further information:

Entry List:

Marblehead Nationals:

Name Sailnumber Design Club Country
Paul Allen 28 Astrix Fleetwood GBR
Darin Ballington 98 Grunge Manor Park GBR
Brad Gibson 42 Grunge Birkenhead GBR
James Edwards 88 Grunge Yeovil GBR
Victoria Gibson 2 Paradox Birkenhead GBR
David Thomas 88 F-4 Australian RYA AUS
Phil Holliday 66 Quark Datchet Water GBR
Colin Goodman 67 Quark Coalhouse Fort GBR
Eric Van der Kindere 157 Skalpel FRA
John Smith 43 Quark Manor Park GBR
Laurent Gerbeaud 71 Quark CV Bordeaux Lac FRA
Mike Cooke 74 TBC Sedgemoor GBR
Graham Whalley 16 Starkers Manor Park RSC GBR
Rob Vice 41 Uproar Clapham MYC GBR
Bill Culshaw 21 Grunge Birkenhead GBR
Robert Walsh 25 F3 Fleetwood GBR
Colin Walton 3 Starkers Cubed Manor Park GBR
Henning Faas 6 F-4 VdMYS GER
Terry Rensch 92 Quark Datchet Water GBR
Duncan Ellis 6 Starkers Cubed Norwich MYC GBR
Rolf Andersson 93 Gothic XP SMSF SWE
Tony Edwards 75 Grunge Yeovil MBC GBR
Per Martensson 27 Vici smsf SWE
Richard Uttley 70 Indie Datchet Water GBR
Yves Girod 116 Sisco Ploermel FRA
Hugh McAdoo 118 Prime Number Datchet Water GBR
Nigel Winkley 3 Nioutram VdMYS GER
Roy Stevens 54 Quark TRI-Services RYA GBR
Matteo Longhi 24 Nioutram NW Garda Sailing ITA
Yannick Rossignol 22 Nioutram US Carmaux Voile FRA
Marc Pomarede 44 Nioutram US Carmaux Voile FRA
David Potter 20 WTF Birkenhead GBR
Graham Bantock 95 Quark Chelmsford GBR
Nicky Ennion 48 Quark Harwich & Dovercourt MBC GBR
Gilles DI CRESCENZO 6 Sisco FRA
Michel BRUN 251 Nioutram France es Renault FRA
Mick Parkington 82 Starkers Cubed Fleetwood GBR
Thomas Blatter 60 Boogie MYCS Switzerland SUI
Roger Stollery 17 UPROAR Guildford GBR
Alf Reynolds 142 Paradox Chelmsford GBR
John Tushingham 51 Dreadnought Keighley GBR
Damian Ackroyd 101 Asterix Leeds & Bradford GBR
John Shorrock 29 Quark Datchet Water RSC GBR
John Cleave ?? TBA Ryde GBR
Vinnie Zammit 17 Starkers Cubed Norwich GBR
Arnaud Toureau 192 CISCO CVBS FRA


10 Rater Nationals

Name Sailnumber Design Club Country
John Tushingham 28 Sonix Keighley GBR
Phil Holliday 66 Diamond Datchet Water GBR
Eric Van der Kindere 57 Kamsin FRA
Henning Faas 6 F-4 VdMYS GER
Terry Rensch 92 Diamond Datchet Water GBR
Richard Uttley 144 Grafito Datchet Water GBR
Hugh McAdoo 118 Diamond Datchet Water GBR
Nigel Winkley 3 Blade VdMYS GER
Matteo Longhi 24 Kamsin2 NW Garda Sailing ITA
Yannick Rossignol 22 ?? US Carmaux Voile FRA
Marc Pomarede 44 Kamsin2 US Carmaux Voile FRA
David Potter 20 Defector Birkenhead GBR
Graham Bantock 95 Diamond Chelmsford GBR
Gilles DI CRESCENZO 25 Prizm FRA
Michel BRUN 251 RUBIS3 France es Renault FRA
Roy Stevens 54 IOTA TRI-Services RYA GBR
Colin Harper 85 Diamond MYSA & Hampton Court GBR
Thomas Blatter 60 Diamond MYCS Switzerland SUI
Nicky Ennion 48 Quark 10R Harwich & Dovercourt MBC GBR
Damian Ackroyd 101 ?? Leeds & Bradford GBR


Ends in Salad

What a great year… plenty of big events, club racing, lots of laughs and Eddie Greenwood’s epic struggle against the dreaded weed which tormented our keels all year.

And now we look forward to the DF Squadron, Lasers, Schooners, IOM Opens, DF Opens and MYA National Championships in three of our finest classes. 2017 is shaping up nicely.

dfsquadron-v2

Mark your calendars, the big un’s are coming:

  • MYA M Nationals – 7th/8th/9th July
  • MYA 10R Nationals – 10th/11th July
  • VANE A Class Nationals Week – 30th July > 4th August

Look for news about these exciting events here:

Classic and Vintage Vane “M” Weekend

In from Michael Parkington – a wonderful gallery of images documenting the Vintage Vane Marblehead weekend held 7th & 8th of March @ Fleetwood MYPBC. Check out Mike’s Flickr Gallery for the higher resolution photographs. We’re hoping to get the results posted up soon but it certainly looks like a great weekend of vintage sailing was had by all.

Classic and Vintage Vane “M” Class Weekend

Fleetwood MY&PBC is holding the annual weekend of Classic and Vintage Vane (or Free Sailing) “M” Class racing, on Saturday and Sunday 7th & 8th May 2016.

Racing will commence at 10.30 am on the dates above. Skippers can choose to visit for either the Saturday or the Sunday, for an entry fee of £3-00 per yacht, or sail both days for the bargain price of £5-00 per yacht.

Trophies awarded will be the Walter Jones Trophy for the top “Vintage” yacht and the Mayoral Cup for the highest scoring “Classic” yacht on the Saturday, then similarly the Hayes Trophy and the Pearson Trophy for top “Vintage” and “Classic” yachts respectively, on the Sunday.

For the purpose of this event we define “Vintage” as the yachts designed from the inception of the “M” Class rule in the early 1930’s, through to the late 1960’s. During this period it was a class rule that the circumference of a 2” disc must fit between the hull and the garboard. Typical examples of these designs are “Witchcraft”, “Foxtrot” and the many Stan Witty designs such as “Manta”, etc. “Classic” covers early fin and bulb designs up to circa 1980, e.g. “Blood Axe”, “Reflection”, etc. If in doubt whether you have a yacht conforming to either of these definitions, please contact Peter Whiteside…

  • e-mail: peterwhiteside@talktalk.net
  • Tel: 01253 778219

If you do not have a Classic or Vintage “M” Class as defined above, but would like to be involved in the event, please come along. We always need “Mates” to help “Skippers” and also people for starting and scoring duties.

Skippers are reminded that sometimes there is plenty of wind on the Fleetwood Lake, so it is always advisable to bring your smaller suits of sails as well as your top suits!

Sandwiches and snacks, etc., are available at kiosks situated at both ends of the lake. Tea and coffee will be available in the Clubhouse. It would be appreciated if you could please inform me by Thursday 5th May if you intend to visit on this occasion.

We normally have a de-brief for food and drink, at a local hostelry, in the evening after racing on the Saturday.

We look forward to seeing you!